Izstāde “VĒRPJU, VĒRPJU DZIJU…”

“VĒRPJU, VĒRPJU DZIJU…”.

No 1. līdz 31. martam Medumu pagasta bibliotēkā,  sadarbībā ar Medumu pamatskolas muzeju un Mičeslavu Koroļu, skatāma tematiskā izstāde “Vērpju, vērpju dziju…”. Vērpšanas prasme ir zināmā kopš senatnes laikiem un tika uzskatīta par sievietes – nama mātes būtisku tikumu (pieminēts jau Senajā Romā, cildinot sievieti – etalonu), tās tēls parādās gan dzejā, gan prozas darbos. Starp citu, vārpstiņa pat darbojās slavenajā Šarla Perro pasakā par Apburto princesi, kur Aurora ar to sadūra pirkstu un aizmiga …

Latviešu dainās arī tiek cildināts vērpēju darbs. Latvijas laukos saimniecības uzturēšanai bija nepieciešams apģērbs: “Verpju, vērpju ērkuliņu …” kā min Latvju dainas, līdz ar to katrai sevi cienošai un čaklai saimniecei bija vajadzīga ierīce, ar kuru darināt diegus (vērpt pavedienu). Latviešu literatūrā A. Brigadere vārpstiņu piemin pasakā “Maija un Paija”, kur Maijai vērpjot, vārpstiņa iekrīt akā. Vērpjamajam ratiņam Latvijā bija vērtīgs papildinājums – skalu turētājs, kas deva iespēju strādāt arī garajos rudens un ziemas vakaros.

 Vērpšana nāk līdzi Latvju tautai mūža garā, par ko liecina Krišjāna Barona Dainu krājumi, Latvju tautas dziesmas, ticējumi, kuros ir pieminēta vērpšana…

Izstādē, ciema iedzīvotāji un viesi var redzēt vērpjamo ratiņu, bibliotēkas literatūru, kurā sastopamas bildes vai teksts ar vērpšanas minējumiem, ka arī dažu gleznotāju mākslinieku darbu drukātās kopijas.

Izstādes pēdējās dienās, Mečislavs Koroļs vadīs vērpšanas meistarklasi, kurā dalībnieki teorētiski un praktiski tiks iepazīstināti ar vērpšanas pamatiem.

 

Informāciju un fotogrāfijas sagatavoja: Medumu pagasta bibliotekāre Jevgeņija Muštavinska